meditation and xanax buy xanax xanax patient teaching

sheraton soma bay tauchbasis buy soma soma menteşe kaplıcaları telefon

ambien effects on the body buy ambien what to tell a doctor to get ambien

valium onset duration diazepam 10mg can valium give you diarrhea

ambien low blood pressure buy ambien online fda recall on ambien

good ambien stories buy ambien online taking ambien for too long

vicodin and xanax together cheap xanax online xanax 1 mg green

how long does valium show in urine buy vallium online valium and puffy eyes

does xanax cause atrial fibrillation buy xanax afib xanax

bieffekter tramadol buy tramadol online tramadol for dogs liver

  1. Bądź sobą.

Jednym z najważniejszych elementów wystąpień publicznych jest bycie sobą. Ludzie chcą zobaczyć prawdziwego człowieka, który zachowuje się naturalnie niczego nie udając. Oczywiście nie mówię tu o dłubaniu w nosie, ale o zachowaniu, po którym można stwierdzić „O! Ten to jest swój chłop”.

Dodatkowym elementem, ale nie najważniejszym są techniki aktorskie, które mogą wzmocnić przekaz i uczynić go ciekawszym, bardziej zabawnym i widowiskowym.

  1. Bądź pewny siebie, albo sprawiaj takie wrażenie.

Pewność siebie – temat rzeka. Istnieje mnóstwo najprzeróżniejszej maści kursów na ten temat, ale jak tak naprawdę ją z siebie wydobyć? Moim zdaniem pewność siebie wynika z tego jak się ze sobą czujemy „od środka”, czyli od akceptacji samego siebie i niestety zaniżona samoocena czy też brak wiary we własne możliwości jest przyczyną jej braku. Jestem zwolennikiem „leczenia” prawdziwych przyczyn, a nie symptomów „choroby”. Mimo to istnieją sposoby, które doraźnie pomagają poczuć się pewniej w danej sytuacji.

Przede wszystkim otwarta pozycja ciała. Wyniki badań naukowców dowiodły, że utrzymanie otwartej pozycji ciała (nogi pewnie osadzone na ziemi, w lekkim rozkroku; ramiona wyprostowane; ręce uniesione ku górze lub rozpostarte) przez minimum dwie minuty wpływa na nasze samopoczucie, sprawiając, że czujemy się pewniejsi i silniejsi.

  1. Kontakt wzrokowy.

Chyba każdy z nas lubi być zauważonym i mieć poczucie, że mówi się tylko do niego, prawda? Dlatego poczas wystąpienia mów do każdego z osobna. Daj odczuć odbiorcy, że mówisz właśnie do niego. Taki przekaz silniej działa na publikę, która jest bardziej skupiona na tym co mówisz i bardziej uważna. Oczywiście przy dużej liczbie osób jest to niemożliwe, ale można sprawić takie wrażenie, stosując proste techniki. Jedną z nich jest efekt „latarni morskiej”, który polega na  spokojnym, jednostajnym wodzeniu wzrokiem po publiczności od lewej do prawej strony.

  1. Poznaj miejsce swojego wystąpienia.

Jeden z najbardziej zapominanych elementów, a jakże ważny! Usiądź na miejscu słuchacza i zobacz jak cię będzie widać i przede wszystkim słychać. Wypróbuj siłę swojego głosu z każdego miejsca na scenie. Sprawdź akustykę, bo być może będziesz potrzebował mikrofonu.

Poznaj się z nowym miejscem. Poczuj się jak u siebie, a wówczas łatwiej i pewniej będziesz się poruszał w trakcie prezentacji. Aby to zrobić zawsze warto być wcześniej na miejscu, zanim sala wypełni się ludźmi.

  1. Sposób mówienia.

Nie tylko  jest ważne co mówisz, ale także  jak to mówisz. Z badań Alberta Mehrabian’a wynika, że 55% czerpiemy z mowy ciała, 38% z tonu głosu, a tylko 7% z treści, co nie oznacza w cale, że treść jest nieważna, ale to jak ją przekazujemy odgrywa ważną rolę. Mów spokojnie (nie za szybko, nie za wolno, jednocześnie dbając o dynamikę wypowiedzi) oraz wyraźnie (prawidłowa dykcja). Co prawda nie każdy z nas został obdarzony ciepłym, niskim, radiowym głosem, ale można świadomie kontrolować jego rejestr,  pamiętając, aby nie mówić piskliwie, wysoko. Obniżać głos można za pomocą specjalnych ćwiczeń.

  1. Odpowiednia postawa ciała.

W związku z tym, że aż 55% czerpiemy z mowy ciała jej odpowiednia postawa wydaję się tu kluczowa.

Pamiętaj, aby twoje gesty były spokojne, otwarte, płynne. Nogi w lekkim rozkroku, bądź jedna stopa lekko wysunięta do przodu. Pamiętaj, aby stać przodem do widowni i nie stwarzać barier, chowając się za krzesłem czy stołem. Dłonie niech będą widoczne, nie chowaj ich więc stale do kieszeni, bo to oznacza, że coś ukrywasz, a co za tym idzie spada twoja wiarygodność.

Izabela Wilczyńska

Trener Instytutu Nieinwazyjnej Analizy Osobowości